Reportáž z Velké ceny Zlína – Český pohár

12 února, 2024

Vypravili jsme se na čtrnáctý závod Českého poháru, který se konal 10. a 11. února ve Zlíně. Zlín po několik minulých let pohárový závod nepořádal, takže jsme se na další extraligový a architektonicky zajímavý stadion hodně těšili. A dá se říci, že nás stadion, kde se psala historie českého sportu, nezklamal.

Zlínský stadion Luďka Čajky patří mezi vůbec první zimní stadiony s uměle chlazenou ledovou plochou postavené na území České republiky. Stojí na svém místě od roku 1957 a teprve v šedesátých letech minulého století byl zastřešen (1962). Jeho dlouhověkosti bohužel odpovídá i úroveň „hráčského zázemí“, jak se ve své době označovaly šany sportovců. Tato infrastruktura byla relativně nedávnou rekonstrukcí dotčena jen částečně. Nicméně kvalita ledu a prostředí pro diváky jsou, řekněme, v dnešních poměrech přijatelné. V průběhu závodu bylo na stadionu přítomno nemálo diváků, kteří bylo nejen vidět, ale i slyšet.

Tereza Sochová, Nováčci starší – dívky, 18.14, 7. místo

Tereza Sochová, 11.2.2024, Velká cena Zlína (Foto: Jan Žilka)

Terezka se vydala na svůj první výlet do nejvyšší české krasobruslařské soutěže, do Českého poháru. Rozhodně tam ale nezabloudila jen tak náhodou, a to přesto, že byla krásná a slunečná únorová neděle a že na začátku soutěžního dne byla nad ledem trochu hustší mlha.

Tereza Sochová v mlze nad ledem, 11.2.2024, Velká cena Zlína (Foto: Jan Žilka)

V soutěžní volné jízdě kategorie dívek 7-8 let (nováčci starší – dívky) rovnou zařadila sekvenci 1 Lutz + 1 Axel. Výjezd z této obtížné sekvence se sice úplně nepodařil, ale samotné její zařazení znamená, že Terezka má pořádnou kuráž, že to s bruslením myslí vážně a že se hodlá dál zlepšovat. To se nám velice líbí a fandíme Terezce na její další krasobruslařské cestě. V celkovém pořadí závodu Terezka získala 18.14 bodů a v silné konkurenci vystoupala na sedmé místo. Tím si také pořídila vstupenku do celkového žebříčku nejvyšší soutěže. Brzy uvidíme, na jakou pozici tato jediná Terezčina účast postačí. Gratulujeme!

Aliona Khripkova, žačky, 77.85, 8. místo

Aliona vlétla do závodu jako dračice. Kvalita ledu, hustota vzduchu nebo shoda jiných okolností ji ale hned v úvodu trošku přibrzdily. Skoky dvojitý Axel ani dvojitý Lutz v úvodu krátkého programu nedopadly dobře. Aliona ale v takových chvílích není z těch, které by to mohlo jakkoliv rozházet. Kombinovaná pirueta už klapla přesně podle představ a na level 4 s kladným hodnocením rozhodčích doplnila do protokolu 3,85 bodů. I další prvky kraťasu už dopadly mnohem lépe a kroková sekvence s razítkem skvělé kvality „level 3“, kterou nevidíme často a kterou rozhodčí ohodnotili svými GOE (Grade Of Execution) až +2 ze škály -5 až +5, je toho důkazem. Po krátkém programu se Aliona usadila na jedenáctém místě. Při 35 účastnících to je pro volnou dobrá výchozí pozice, ze které lze do první desítky doskočit.

Foto: Jan Žilka

Ve volné jízdě už se Alioně podařilo větším potížím se vyhnout. Nejhodnotnějším prvkem byla sekvence dvojitého Axela následovaného dvěma jednoduchými v celkové základní hodnotě 5,5 bodů. Přísní rozhodčí to viděli trochu jinak a skrze hodnocení GOE za ni Alioně přidělili 4,84 bodů. Následující dvojitý Axel už byl ve standardní kvalitě za plnou hodnotu 3,3 bodů. Od tohoto okamžiku se až na jednu výjimku protokol zelená až dolů. Obzvláště vydařené, podle rozhodčích, jsou dvojité Rittbergery, které v programu Aliona měla celkem dva. Asi dobře ví, proč tam jsou. Uvidíme od Aliony v příští sezóně taky jejich trojité kamarády? Necháme se překvapit. Na tréninku to vypadá, že by to mohlo klapnout.

Foto: Jan Žilka

V choreografické sekvenci Aliona pravidelně zařazuje svůj „signature move“, který se nám podařilo zachytit i na naší fotografii. Když jsme u těch signature moves, Aliona má v rukávu ješě něco, co občas dává k lepšímu na konci svých programů. O tom ale až někdy příště. V sobotním závěrečném účtování se Alioně podařilo doplnit tolik bodů, že to bezpečně postačilo nejen pro vstup do elitní desítky, ale také si připsala hodnotný zářez do celkového hodnocení Českého poháru, protože v překomplikovaném systému žebříčkového bodování koeficient diferenciace (zní to hrozně, že?) této soutěže díky hojné účasti bonitních závodníklů a plnému obsazení startovního roštu, byl jeden z nejvyšších v sezóně. Gratulujeme k osmému místu!

Johanka Žilková, žačky, 95.86, 1. místo

Johanka Žilková, 10.2.2024, Velká cena Zlína (Foto: Jan Žilka)

Po dopoledním spíše nevydařeném krátkém programu byla Johanka čtvrtá. Z celého startovního pole jsme viděli pouze tři úspěšné trojité skoky. V kontextu statistiky období let nedávno mminulých to je v kategorii dívek ve věku 12-15 let jistě skvělá zpráva. Pokud bychom se asi zeptali dívek samotných, zřejmě by málokterá z první desítky byla s rozhodcovským protokolem spokojená. To byla zřejmě i situace Johančina, nicméně bodová ztráta 2,25 bodu na vedoucí Elišku Kubáňovou z Kopřivnice (34,78) nebyla nikterak propastná. Naopak relativně výhodná startovní pozice do volné někdy může ze závodníka sejmout zbytečnou tíhu posledního bruslaře. To mohl být jeden z faktorů, díky kterému Johanka do volné nastoupila plna síly a odhodlání.

Skok do váhové piruety a je to dobré, autopilot funguje. Technický panel dává level 4, ten nejvyšší a pět dalších rozhodčích vidí piruetu zeleně. Dávají body GOE (Grade Of Execution) za provedení +1 až +2, což ze základní hodnoty 1,6 za piruetu bez levelů vyždímá celých 3,63 bodů. (3,2 + 0,43). To je víc, než je základní hodnota dvojitého Axela (3,3). Ten je další na řadě. U něj Johanka už obvykle nepadá. Ne tak však dnes. Dnes je to s pádem a tedy za polovinu základní hodnoty (1,65). Choreografická sekvence, tady možná bude nějaký prostor dát se zase dohromady. Rozhodčím se líbí a dávají na české poměry až neobvykle vysoké zelené body GOE za provedení +3 až +4. Výsledkem je 4,5 bodů.

Úvodní zahřívací sekvence tří skoků začínající dvojitým Axelem byla nakonec nejhodnotnějším elementem celé jízdy (6,03 bodů). Následovala kombinace trojitého a dvojitého Toeloopa, která vinou nedotočení trojitého skoku o více než čtvrt otáčky vynesla jen 4.1 bodů oproti očekávaným 5,5 bodů (= 4,2 + 1,3). Následující plánovaná kombinace 3+2 vzala po pádu u trojitého Salchowa, bohužel, za své. V takovém okamžiku se pravděpodobně rozhoduje o tom, jak celá jízda dopadne. Je potřeba obelstít svůj vlastní mozek a přepnout do režimu spokojeného autopilota. Všechno, co chci udělat, už umím. Jen nechat moje tělo udělat svoji práci. Fyzikální zákony oblafnout nelze. Nějakou ernergii lze nabrat na neskokovém prvku, který dá tělu pár vteřin odlehčení. Avšak o tom, že by snad skok do piruety byl snadný, není nutno pochybovat. Není.

Johanka Žilková, 10.2.2024, Velká cena Zlína (Foto: Jan Žilka)

Trojitý Toeloop v závěrečné fázi jízdy je o to těžší, zvláště dnes. Bohužel se neobešel bez pádu. Ani teď se nesmí polevit. Led je stejně bílý a stejně studený pro všechny. Všichni mohou mít své těžkosti. Ještě nejobtížnější z dvojitých skoků, Lutz, nezklamal. Kombinovaná pirueta by také chtěla dostat level 4, ale získává od rozhodčích na stanovišti technického panelu pouze ten třetí. To odebere půl bodu, naštěstí ostatní rozhodčí pomocí GOE vracejí body zase o 0,3 bodu nahoru. Nebylo zde nic špatně, jen chyběla jedna z vlastností, která kýžené levely přidává. Závěrečná póza, je dobojováno.

Na led přijíždějí zbývající tři závodnice, které všechny mají takzvaně nakročeno k umístění na pódiu. Všechny, jedna po druhé, se také setkávají s obtížemi a jedna po druhé se také snaží je překonat a jedna po druhé končí svoji volnou jízdu bodovým ziskem až za Johankou. Cíl se stává skutečností, nikdo jiný dnes nezískal více bodů.

Nikdy, ani pokud se ti zrovna nedaří, to nevzdávej a bojuj. Bude to těžké, ale ve tvém úsilí se skrývá příležitost někam se posunout. Pro Johanku dnes za toto úsilí byla pohárová zlatá medaile ze Zlína 2024.

Foto: Jan Žilka

Použité zdroje informací:

  1. Výsledkový servis ČKS
  2. Výsledkový servis Skating-results.live
  3. Základní hodnoty skoků a piruet (Base Values)
  4. PRAVIDLA KRASOBRUSLENÍ platná pro Českou republiku –
    SOUTĚŽNÍ KATEGORIE, VĚKOVÉ HRANICE, NÁPLNĚ PROGRAMŮ A JEJICH HODNOCENÍ