Reportáž z Mistrovství České republiky v krasobruslení 2024 v žákovských kategoriích

6 března, 2024

MISTROVSTVÍ ČR V KRASOBRUSLENÍ V ŽÁKOVSKÝCH KATEGORIÍCH 2.-3. BŘEZNA 2024
BUDVAR ARÉNA ČESKÉ BUDĚJOVICE

Sofie Marie Hromková, nejmladší žačky, 25,74, 21. místo

Sofie Marie Hromková, 2.3.2024, Budvar Aréna, České Budějovice (Foto: Jan Žilka)

Sofinka se na své první mistrovství České republiky nominovala ze 13. místa startovního pole, které čítalo sedmdesáttři účastnic z celé České republiky. V kategorii nejmladších žaček, dívek ve věku od sedmi do osmi let, je to první velký závod. Sofie se s nástrahami vypořádala velmi dobře. Zajela jízdu, se kterou může být spokojená a současně nasbírala první zkušenosti s tím, jak se takové velké závody odehrávají. Dvojitého Rittbergera a jednoduchého Axela zvládá bezvadně a odváží se i do kombinací a sekvencí dvojitých skoků s Axelem, což jistě zaslouží uznání. Získala 25,74 bodů a umístila se na 21. místě. Tím se zařadila mezi nejlepší krasobruslařky České republiky a jistě už má představu o tom, na kterých prvcích může pokračovat v tréninku do další sezóny.

Anna Maria Ptáčková, nejmladší žačky, 20,61, 29. místo

Anna Maria Ptáčková, 2.3.2024, Budvar Aréna, České Budějovice (Foto: Jan Žilka)

Již brzy po začátku sezóny nebylo pochyb o tom, že se Anička na mistrovství kvalifikuje. Její výrazný projev na ledě a technické dovednosti, které rychle vstřebává, nás o tom nenechávají na pochybách. Anička se mezi třicet nejlepších nominovala ze sedmého místa žebříčku celého startovního pole. Do závodní jízdy vstoupila jako uragán. Okamžitě upoutala pozornost rozhodčích i diváků a její ztvárnění popové legendy Michala Jacksona působilo věrohodně, velmi hezky a přitom i uvolněně. Anička neztratila dívčí půvab a přitom se před očima na pár minut proměnila v krále popu. A bylo docela snadné jí to uvěřit. Její podání bylo výborné a za programové komponenty získala 15,56 bodů, což bylo na úrovni závodnic kolem desátého místa. Je trochu škoda, že bodů za technické skóre se nepodařilo posbírat víc. Určitě se to podaří příště. Celkový součet 20.61 bodů letos v Budějicích vystačil na 29. místo. Je ale nadmíru jasné, že jak Anička, tak trenéři už přesně vědí, jakým směrem se zaměřit. A my se můžeme těšit, že nám do týmu roste šoumen(ka) velkého formátu, která z nás dokáže již brzy ždímat emoce způsobem nevídaným.

Karolína Macíková, mladší žačky, 32,83, 29.místo

Karolína Macíková, 2.3.2024, Budvar Aréna, České Budějovice (Foto: Jan Žilka)

Každý krasobruslařský insider vám potvrdí, že krasobruslení je jedním z nejnáročnějších sportů vůbec. A nejde jen o to, že pády na led bolí. Upadnete-li stokrát, postoprvé se zase zvednete. Jemná dívka, krasobruslařka, musí v sobě skloubit věci odlišné a často protichůdné. Sílu a ladnost, pružnost a pevnost, obratnost a přesnost, vytrvalost a něžnost, zarputilost, odhodlání a krásu. A výčet tím nekončí. Spojením těchto vlastností vzniká úkaz, který navenek vnímáme jako krasobruslařku. Jestli někdo na letošní vrcholné krasobruslařské soutěži prokázal, že je silný a spojuje v sobě všechny tyto vlastnosti, byla to zcela určitě právě Karolína. Kája překonala všechny nástrahy, které jí soutěžní den a jízda připravily. Trojitý Salchow a dvojitý Axel se tentokrát bohužel nepodařilo provést tak, aby jim rozhodčí na technickém panelu přiřadili jejich plné bodové hodnoty. Přišly i pády, ale to pro krasobruslaře není neznámá věc, které by se extra obával. Po každém pádu se Kája vždy dokázala znovu vrátit do hry a svůj program navzdory nepříznivé konstalaci hvězd dokončila. Pokud by ta možnost existovala, připsal bych Karolíně do protokolu dalších třicetdva bodů za odvahu, vytrvalost, odhodlání a vnitřní sílu překonat ty nejtěžší překážky. Kájo, máme tě rádi!

Aliona Khripkova, žačky, 69,97, 20. místo

Aliona Khripkova, 2.3.2024, Budvar Aréna, České Budějovice (Foto: Jan Žilka)

Aliona je již zkušeným harcovníkem a na mistrovství se kvalifikovala z šestnáctého místa celorepublikového žebříčku. Svoji účast si patřičně užila a my se můžeme podívat, jak se jí v obou programech dařilo. Dvojitého Axela už má Alča v kraťasu na velmi častých návštěvách a vypadá to, že už by mohl zůstat n astálo. Do kraťasu v Budějovicích na pozvání přijít chtěl, ale hned u dveří zakopl o rohožku, takže z jeho návštěvy byla tentokrát jen polovina bodů. Kámoši dvojitý flip s dvojjitým Toeloopem následovaní samostatným dvojitým Lutzem už do kraťasu přišli docela ochotně. S kombinovanou piruetou na level 3 a jedničkovou krokovkou to Aljoně vyšlo na necelých 25 bodů a průběžné devatenácté místo.

Na úvod nedělní volné jízdy už jeden ze dvou dvojitých Axelů přišel. Ten druhý, který s sebou měl pravděpodobně přivést další skoky v kombinaci, svou nesmělostí plány na kombinaci zhatil. Aljona se v druhé polovině programu pro nedostatek kombinací pokusila kreativně vyřešit, ale nevyšlo to úplně optimálně. Přes to všechno bylo jasně vidět a znát, že Alča si svoje vystoupení před zraky celé České republiky náležitě užívá a to je to hlavní, o co tady jde. Diváci ocenili její „cantilever“, signature move, poznávací trik, který kdysi prováděl japonský Shoma Uno a po něm další světoví borci a borky. Jsem docela zvědav, jestli se uchytí. Aljona svoji performance dotáhla 69.97 bodů a celkové 20. místo.

Tereza Žampová, žačky, 76,26, 11. místo

Tereza Žampová, 2.3.2024, Budvar Aréna, České Budějovice (Foto: Jan Žilka)

Terezka v krátkém programu dotočila dvojitého Axela. Dvojitý axel je jakousi vstupenkou do elitního klubu. Kdo má dvojitého Axela, ten má něco. Dvojitého Axela Terezka zařazuje již delší dobu a tentokrát se jí podařilo jej dotočit přesně tak, aby se v protokolu objevil bez ztráty označované jednou nebo dvěma špičatými závorkami. Nebyl sice tak úplně bez značky, dostal qéčko, ale to mu body neubírá. Axel vlastně nebyl úplně bez pádu, ale to Terezce nevadilo. Potěšení z tohoto dotočeného Axelového úspěchu obvyklou Terezčinu tajemnost a nedostupnost zcela překrylo a v aréně propukla nefalšovaná radost. Viděli jsme Terezku se po kraťasu i po volné usmívat, což bylo velmi příjemné. Z fotografie je možné tuto atmosféru nasát. S dotočeným dvojitým Axelem a parádní piruetou dali rozhodčí za kraťas 27,68 bodů a to vyšlo na 12. průběžné místo po krátkém programu.

Nedělní volná vyšla Terce také skvěle. Jízda byla čistá, bez potíží a bez pádů a všechny skoky, piruety a další prvky dostaly plnou základní hodnotu nebo dokonce kladná hodnocení GOE. Přesto, že správný trenér by rád dvojitého Axela viděl i ve volné, Terezčina volba se ukázala jako dobrá strategie, protože tím svoji dosavadní dvanáctou pozici vylepšila. Získala 76.26 bodů a poskočila na závěrečné 11. místo. A co víc, jako pomyslný bonbónek, je vždy ohromně povzbuzující slyšet místního hlasatele, jak po volné ohlašuje: „… a je průběžně na prvním místě“. A to je přesně to, co jsme v Budvar Aréně po Terezčině volné uslyšeli.

Johanka Žilková, žačky, 107,52, 1. místo

Johanka Žilková, 3.3.2024, Budvar Aréna, České Budějovice (Foto: Jan Žilka)

Johanka v Budějicích prokázala zvláštní schopnost učinit průběh soutěže napínavým až do konce. To, že v závěrečném pořadí vystoupá na příčku nejvyšší, si schovala až do poslední vteřiny celého závodu. Ta pestrost, kterou to množství a obtížnost prvků nabízí, vytváří nepřeberné množství možností. Pojďme se podívat, jak to celé od soboty do neděle probíhalo.

Krátký program začal dobře. Trojitý Salchow v kombinaci s dvojitým Toeloopem, jako když mlaskne. Nádhera, premiová kvalita. Ale trojitý Toeloop, který měl následovat, skončil bohužel nedotočený o víc než čtvrt otáčky a následoval pád. Ale na nějakou rezignaci je ještě brzy. Přijel parádní skok do kombajnu na levelu 4 (kombinovaná pirueta se skokem do piruety) za 3,85 bodů a to vždy potěší. Ale teď přijde zápletka. Obstojná až velmi dobrá krokovka na level 2, hrany extra hluboké, kličky vykreslené, klastry prvků až na jeden kompletní, synchronizace s hudbou na milisekundy přesná. A najednou pád. No, někdy se to prostě stane. Velké nasazení zvyšuje riziko. Ale pád v krokovce naštěstí nepředstavuje tak velkou ztrátu. Johanku to stálo to jen 88 setin bodu. Hudba s propukající bouří hraje dál. Kejml spin nejvyšší level, jeden ušmudlaný Axel a je po kraťasu. Největší soupeřka Bětka Kvíderová už má jízdu za sebou a Johanka se spravedlivě a smířlivě zařadila na druhé místo. Tam vydrží do konce všech kraťasů a tedy až do neděle.

Volná. Startuje se v pořadí, které vznikne převrácením pořadí z kraťasů. Bylo moc dobře, že se pořadatel rozhodl uspořádat skupiny po šesti a ne po osmi, jak je v pohárech nenáviděně obvyklé. Riziko kolize při rozbruslení osmi patnáctek, které současně ve všech směrech najíždějí na trojité skoky, je vysoké. Při šesti lidech na ledě sice riziko na nulu neklesne, ale je znatelně nižší. Ohláška a stojí na výchozím bodu choreografie. Možná naposled v těchto šatech, které si sama navrhla. Možná naposled na hudbu, kterou si sama vybrala a sama nastříhala. Chvíle bruslení a už to jede. Zahřívací kombinace 2A+2T+1A jde hladce. Diváky to uklidní. Má to rychlost, má to šmrnc. Super. 3T+2T perfektní. Vypadá to, že je to ohromně snadné. Takovou kombinaci jsme tady v této kategorii asi ještě neviděli. Nádhera. A ano, tušíte správně, zápletka se blíží. Trojitý Salchow. Johanka jej už má jistějšího, než jiné trojité skoky. Při odrazu tolik na ledě nepředtáčí a přistání je nedotočené o víc než o čtvrtinu. Johanka padá. Ve zlomku sekundy se zvedne a pokračuje se stejným nasazením. Dvojitý Axel a choreo sekvence. Veliké zelené plusy od rozhodčích. Líbí. A poslední trojitý skok, trojitý Toeloop se nedaří vyjet a také padá. V tomto okamžiku se zdá, že nejde očekávat žádné zázraky. Není to tragické, ale nepodařilo se zajet možné maximum. Ještě pěkného vysokého a dlouhého dvojitého Lutze na rozloučenou a obstojnou váhovou piruetu za tři. Johanka nezklamala, usmívá se ale ví, že Bětka jí zadarmo nic nedá. Je tu doma a chce vyhrát. Snaží se hodně, ale chybuje a nedaří se jí ani jedna kombinace. A to je velká bodová ztráta. Končí volnou, která se nepovedla. Když hlasatel ohlásí, že Bětka se zařadila na druhé místo, je jasné, kdo se stal vítězem Je to Johanka!

Johanka Žilková, 3.3.2024, Budvar Aréna, České Budějovice (Foto: Jan Žilka)