Pohár rakovnického bakaláře 2024 – Český pohár

29 ledna, 2024

(27.1.2024)

Tereza Žampová, žačky 71.75, 12. místo

Terezka v Rakovníku zajela oba programy blízko svého současného maxima, potvrdila svoje aktuální pořadí pohárového žebříčku blízko elitní desítky a jak už je jejím dobrým zvykem, opět se jí podařilo natočit kvalitní kombinovanou piruetu. Jedná se o kombinovanou piruetu se skokem do piruety a se změnou nohy (Flying Change Foot Combination Spin). Získala za ni nejvyšší možný čtvrtý stupeň obtížnosti (takzvaný level) a navíc plusové body úrovně provedení GOE (Grade of Execution). Čtyři levely, po kterých touží všichni krasobruslaři, Terezka nasbírala pomocí těchto vlastností piruety:

  1. Skok do piruety (typu „šmetrlink“)
  2. Obtížná variace polohy Camel/váha (s úchopem nohy za zády)
  3. Obtížná variace polohy Upright/vzpřímená (takzvaná „střecha“ se spojením rukou pod volnou nohou)
  4. Obtížná variace polohy Sit/nízká (s úchopem volné nohy za stojnou nohou)

Aby rozhodčí mohl každou z těchto poloh uznat, musí bruslař v každé poloze zaujmout ustálenou pozici a v ní setrvat nejméně dvě celé otáčky. Toto přísné a striktní pravidlo někdy činí potíže zejména začínajícím krasobruslařům a krasobruslařkám.

Celá pirueta trvala 21 sekund, obsahovala 31 otáček a Terezce vynesla téměř čtyři body. Ve volné jízdě pak úspěšně provedla kombinaci tří dvojitých skoků Lutz-Ritberger-Ritberger. Se ziskem 71.75 bodů obsadila pěkné dvanácté místo.

Zpomalený videozáznam náročné kombinované piruety se skokem do piruety a změnou nohy (FCCoSp4) v podání Terezky za téměř 4 body: