Otázky a odpovědi

5 září, 2023

Rodiče nám často kladou otázky. A my na ně odpovídáme.

Jak mám dítě obléci?
Čepici jim dejte. 70% tepla odchází z těla skrze hlavu. Tenká čepice bude vyhovující. U dětí do 15 let vyžadujeme do základních kurzů bezpečnostní přilbu, cyklistickou, skejťáckou, lyžařskou nebo hokejovou, jakoukoliv máte. Proto si předem ověřte, zda se čepice pod přilbu vejde. Na trénincích přípravky, kde již děti dovedou upadnout bezpečně, již přilbu nevyžadujeme.

Rukavice doporučujeme. S dětmi se budeme často dotýkat ledu. Led je kamarád, ale mohl by studit. Teplota ledu bývá u nás na halách mezi -4 až -7 °C.

Oblékněte své děti podobně, jako byste se oblékli sami. U ledu ve výšce 100 cm nad plochou je obvykle teplota vzduchu mezi 3 až 5 °C. Děti se v kurzech a na tréninku pohybují a tím se i zahřívají. Nebude jim tedy zima, pokud budou mít na těle bavlněné nebo funkční tričko, na něm tenkou fleesovou bundu a jako vrchní vrstvu podzimní nebo jarní bundu, která na sebe nenabaluje sníh a ledovou tříšť. Můžete vyzkoušet i zimní bundu, kterou lze odshora částečně rozepnout. Veškeré oblečené musí umožňovat volný pohyb nejen nohou, ale i rukou a celého trupu do všech stran.

Na nohou v základních kurzech ocení děti dvě vrstvy, ale je to silně individuální. Děti v přípravce už dvě vrstvy mohou odmítat a vyplatí se tedy využít sportovní zateplené kalhoty určené na lyžování nebo běžecké lyžování. Zdatnější děti a naši sportovci již bruslí v jednovrstvých zateplených přiléhavých kalhotách nebo leginách.

Ponožky zvolte teplejší, ale dnešní moderní brusle nevyžadují pro aktivně se pohybující děti a sportovce příliš silné ponožky. Důležitým parametrem by mělo být přiléhavost, aby se ponožka v botě brusle na noze nemohla shrnovat a působit otlaky a drobná zranění.

V kolik hodin máme přijít?
Pokud Váš kurz začíná v 17:00, znamená to, že v 17:00 se s dětmi setkáme již u ledu na střídačce. Pro převléknutí a nazutí bruslí si rezervujte přibližně 20 minut. Můžete však být o něco rychlejší i pomalejší.

Mám svému dítěti brusle zavazovat?
Malým dětem do bruslí určitě pomozte. Děti obvykle nemají ještě dost síly a citu, aby mohli zvolilit správnou míru. Čím jsou děti starší, tím je vhodnější je motivovat k tomu, aby si uměli své brusle nazout a zavázat sami. Věk, od kterého si děti dokážou brusle zavázat, je silně individuální. Nelámejte to přes koleno, ale nevzdávejte to. Motivační faktor může být uznání rodičů a trenérů. Děti si uznání všimnou a to samo často působí lépe, než jakékoliv odměny nebo tresty. Což platí i pro jiné dětské záležitosti. 🙂

Kolik stojí základní kurz?
Osvědčila se nám metoda otevřených kurzů. Účastník platí za lekci, na kterou právě přišel. V sezóně 2023-2024 je cena za 45-minutovou lekci 240 Kč. Pokud zakoupíte permanentku na 10 lekcí, cena je pak jen 220 Kč za lekci.

Platí i stará nevyužitá permanentka?
Ano, platí permanentky zakoupené v roce 2023 a později.

Mohou na jednu permanentku bruslit dvě moje děti?
Ano.

Na jaký účet máme provádět pravidelné bezhotovostní platby?
Číslo našeho účtu je 2000716892 / 2010. Variabilní symbol a zpráva pro příjemce, které nám umožní Vaši platbu správně identifikovat, jsou uvedeny na stránce O nás.

Půjčíte nám brusle?
Ano. Za malý obnos jsme schopni Vám brusle zapůjčit. Vyzkoušíte si velikost a po bruslení nám je zase vrátíte.

Berete do krasobruslení i starší dívky?

Na tetno krátký dotaz máme dvě odpovědi. Jednu krátkou, druhlu delší. Takže pěkně popořádku..

Krátká:
Ano, s krasobruslením lze začít kdykoliv. Přijďte!

Delší:
Krasobruslení je sport mladého věku. Většinu bruslařů, kteří v tomto sportu dospěli do úrovně výkonnostního nebo vrcholového sportu, (co to znamená napíšu níže), začali bruslit ve věku mezi 4 a 8 lety. Mezi sportovní veřejností je ale nemalé procento lidí, kterým krasobruslení učarovalo a s vervou chodí na tréninky i ve věku 20, 30, 40 let i vyšším. I na této úrovni lze dokonce závodit na české i mezinárodní úrovni. Pro dospěláky, kteří neskáčou trojité a čtverné skoky (a dvojité spíše výjimečně) je v krasobruslení vytvořena kategorie „Dospělí“, anglicky „Adults“.

https://www.isu.org/figure-skating/events/adult-figure-skating

V letošním roce se nám utěšeně rozběhly kurzy pro pokročilé, kde už naši adepti dovedou trochu víc a tréninky máme 3x týdně, úterý, středa a neděle v odpoledních a večerních hodinách. (u nás na webu máme o tom krátký příspěvek)

Ale zpátky k tomu, co to je výkonnostní a vrcholový sport. Vrcholový sportovec se soustavně připravuje tak, že čas někde mezi 15 a 30 hodinami TÝDNĚ strávený na ledě a dalších 10 hodin několika různámi specializacemi na suchu (tanec, fyzická příprava, balet, kompenzační cvičení, stretching). Sportovcova výkonnost takovému sportovci dovoluje kvalifikovat se na mezinárodní soutěže, mistrovství na úrovni státu, světadílu a celého světa.

Výkonnostní sportovec má dávky přibližně poloviční, ale ostrá hranice nebo minimální limity neexistují.

Hobby sportovci svoje tréninkové úsilí vkládají do ledu a do svého těla v objemu kolem 1 až 5 hodin týdně. A to zcela určitě je způsob, který Vás a každého, kdo na led vstupuje se zájmem, s motivací a je krasobruslením okouzlen, dokáže posouvat pěkně dlouho a pěkně daleko. Nezávisle na věku, kdy s krasobruslením začnete.

Podle věku a podle toho, jaké máte při pohybu na ledě zkušenosti, co vám jde, co ještě ne a do čeho máte chuť, bude snadnější vám doporučíit kde a jak začít. Žádná cesta však není zakázáná, vše na světě je možné.

Jste-li ve věku do 15 let a nemáte na ledě mnoho zkušeností, mohla byste zkusit začít v přípravných kurzech, takzvaná Přípravka, které připravují povětšinou mladší sportovce na skutečnou standardní závodní dráhu.

Co je to Přípravka ?

Pokud je váš věk nad 15 let, ale ta hranice není nějak tvrdě stanovená, možná byste se cítila lépe nejdříve na základním kurzu nebo na kurzech pro pokročilé. Jednotlivé lekce je možno absolvovat bez jakéhokoliv dlouhodobého závazku. I zde platí, že nemáme žádná tvrdá limitující pravidla, kdo smí a kdo nesmí na které kurzy chodit. Záleží především na vaší chuti a odhodlání. Trenéři a asistenti vám mohou na lekci nebo na tréninku poradit nebo doporučit, co by pro vás mohlo být vhodné více.

Máme tedy kurzy základní, kurzy pro pokročilé, takzvanou přípravku, výše již zmíněnou a několik tréninkových skupin, které zahrnují tance na ledě, sportovní dvojice, sólové kategorie a kategorie synchronizovaného bruslení (holky i kluci).

Sportovní soutěže pak v rámci České republiky probíhají na dvou úrovních. Těmi jsou jako soutěž nejvyšší Český pohár a druhá nejvyšší Pohár Českého krasobruslařského svazu. Svůj vlastní seriál soutěží má kategorie synchronizovaného bruslení.

Napište, nebo se přijďte nezávazně podívat. Najdete nás na rozpisech ledů zde:

ROZPIS LEDŮ

Jsme všude tam, kde je uvedeno „VSK Technika Brno, oddíl KRASOBRUSLENÍ“
Na ledě nebo poblíž je naše šéftrenérka paní Mirka Hájková, která je schopna kdykoliv velmí přátelsky a přívětivě odpovědět na jakoukoliv vaši otázku.


Další otázky můžete položit prostřednictvím emailu na adresu: kancelar@krasobruslenibrno.cz