Velká cena Břeclavi 2024 – Český pohár

15 ledna, 2024

(13.1.2024)
Tereza Žampová, žačky 78.67, 2. místo

Stříbrnou medaili a výrazné letošní osobní maximum. To jsou hlavní propriety, které si Terezka Žampová přiváží ze svého doposud nejvydařenějšího závodu z Břeclavi. V krátkém programu Terezka zařadila dvojitý Axel. Ten sice pro pár chybějících úhlových stupňů v okamžiku přistání na led od rozhodčích plnou bodovou hodnotu ještě nezískal, nicméně to, že dvojitého Axela Terezka svým vytrvalým tréninkovým úsilím zvládne, o tom není pochyb. Každý další závod Terezku k tomuto jejímu cíli přibližuje.

Aliona Khripková, žačky 74.29, 6. místo

Vysoké umístění v dvaatřicetičlenném startovním poli získala Aliona Khripková. Umístila se na 6. místě, když získala 74.29 bodů. Ve svých programech Aliona stále tvrdě pracuje na dvojitých Axelech a je vidět, že ve své snaze tento náročný prvek zcela zvládnout, nehodlá jen tak polevit. A to se samozřejmě musí líbit každému trenérovi. Věříme, že se tato snaha líbí i paní trenérce Mirce Hájkové.

Sofie Marie Hromková, nejmladší žačky 30.34, 5. místo

Sofie Marie Hromková neztratila po týdnu ani drobeček z dobré chuti do závodu a v Břeclavi si o víkendu znovu zopakovala svoji čistou volnou jízdu. V kategorii dívek do 10 let (nejmladší žačky) to s bodovým ziskem 30.34 tentokrát stačilo na páté místo mezi 31 účastnicemi z celé České republiky. Od bronzové medaile Sofii dělilo necelých osm desetin bodu. A to bylo vskutku nadosah.

Karolína Macíková, mladší žačky 34.66, 27. místo

V supernabitém závodu, kde nechyběly nejkvalitnější závodnice z celé České republiky Karolína nasbírala 34.66 bodů a umístila se na 27. místě. Karolína stále poctivě pracuje na svém dvojitém Axelu a my to pozorně vnímáme a oceňujeme. Tato snaha má vždy dlouhodobější charakter a je vždy velikou zkouškou fyzických i mentálních sil. V tom je krasobruslení velmi náročné ale současně také krásné. Jen málo sportů má tuto vlastnost a dar, že za veliké vynaložené úsilí nakonec přijde ta obrovská radost z překonané překážky. A za to ta snaha opravdu stojí.

Michael Džavan, nejmladší žáci 14.11, 8. místo

Michael se toho vůbec nebojí a na svém prvním závodu ve volné jízdě zařadil všechny jednoduché skoky včetně Axela, za což si zaslouží velkou poklonu. Ne všechny prvky se sice podařily, ale samotný fakt, že byly na programu zařazny, je úctyhodný. Michael získal 14.11 bodů a umístil se na osmém místě.
To je hezký výsledek, za kterým se skrývá hodně práce.

Věděli jste…
… že dvojitý Axel (2A) je náročný krasobruslařský prvek, při kterém krasobruslař nad ledem vykoná koordinovaný odraz, let a přistání, kdy v průběhu letu po odrazu z jízdy vpřed po vnější hraně nože odrazové nohy provede rotaci o celkem 900 úhlových stupňů, než se znovu dotkne ledu. To jsou dvě a půl otáčky nad ledem. Poté krasobruslař přistává do jízdy pozpátku a to pouze na jednu nohu a ve výjezdu pokračuje bez doteku odrazové nohy. Průměrně při dvojitém Axelu bruslaři dosáhnou výšku 46 cm nad ledem a let ve vzduchu trvá přibližně 0,45 s. Pro srovnání, u jednoduchého Axela je to 0,3 sekundy a u trojitého Axela 0,6 sekundy. A to všechno se stane bez následné hospitalizace v úrazové nemocnici 🙂 No uznejte, že to si zkrátka zaslouží uznání.

#krasobruslenibrno #czechfigureskating @czechfigureskating #krasobrus