Limity? Kde se berou a k čemu vlastně jsou?

29 září, 2023

V polském Gdaňsku právě v těchto dnech probíhá šestý ze sedmi závodů seriálu Juniorské Grand Prix 2023. Seriál se blíží ke svému poslednímu závodu v Jerevanu a následnému finále v Číně.

Pravděpodobně jste v mediích nebo na sociálních sítích zaznamenali zmínky o jakýchsi tajemných limitech a jejich plnění. Pokud se chcete o těchto limitech dovědět více, pokračujte ve čtení tohoto příspěvku.

Mezinárodní bruslařská unie ISU (International Skating Union) každoročně zveřejňuje podmínky, které slouží jako základní kritéria pro nominace účastníků vrcholných soutěží v individuálních, párových a skupinových krasobruslařských kategoriích. To jsou mistrovství světa, mistrovství Evropy, mistrovství čtyř kontinentů a juniorská mistrovství světa. Český krasobruslařský svaz tato kritéria následně přejímá jako svá kvalifikační minima a občas 🙂 je i publikuje na svých stránkách v češtině. Přes obvykle vysokou náročnost stanovených limitů může být kvalitních uchazečů, kteří jsou limity schopni splnit, více. Proto o účastnících následně mohou rozhodnout naše vlastní výběrová kritéria, která může stanovit a vyhodnocovat náš sportovní svaz na národní úrovni.

Abych se v tom lépe zorientoval, provedl jsem malý průzkum, abych se přesvědčil, jaká ta kritéria vlastně jsou a kde se berou. A zde je, co jsem zjistil.

V oficiálně publikované zprávě mezinárodní bruslařské asociace ISU s titulem „Sdělení č. 2577“ (Communication No. 2577) vydaného 11. června 2023 s podtitulem „Podklady pro mistrovství v krasobruslení a synchronizovaném krasobruslení 2024“ (Entries for ISU Figure Skating and Synchronized Skating Championships 2024), lze kromě již zmíněných limitů najít více zajímavých informací. Někdy v jiném příspěvku se k nim určitě ještě vrátíme. Zde jsou ale ty zmíněné limity platné pro sezónu 2023-2024.

Tato tabulka se v dokumentu nachází na třetí straně. Je v odstavci e) Minimální bodový zisk za (technické) elementy (Minimum Total Elements Score). Tabulka má tři části. První část obsahuje limity pro mistrovství světa seniorských kategorií, druhá limity pro mistrovství Evropy a mistrovství čtyř kontinentů seniorských kategorií a třetí část platí pro juniorské mistrovství světa. V každé části jsou pak dva sloupce, jeden pro krátký program a druhý pro volnou jízdu. Čísla udávají technické skóre, tedy pouze tu objektivnější ze dvou částí hodnocení. Tu v dnešní podobě můžete vidět v grafice televizních nebo internetových přenosů po ukončení programu nebo později v detailním výsledkovém protokolu po ukončení závodu. (A v reálném čase přímo při závodu v podmínkách závodů organizovaných v České republice také v online servisu Skating-Results.Live )

V textu nad a pod tabulkou se praví, že kvalifikovat se lze pouze na mezinárodních závodech pořádaných ISU a pro konkrétní mistrovský závod musí jednotlivec nebo dvojice či pár dosáhnout stanovená minimální bodová hodnocení. To lze učinit kdykoliv v průběhu sezóny aktuální nebo nejbližší minulé. Nejpozději však 21 dní před zahájením prvního oficiálního tréniku předmětného mistrovského závodu. Důležitá skutečnost, kterou lze z této části dokumentů vyčíst je, že ISU může tyto limity v případě potřeby kdykoliv upravit, změnit. Pokud by se ukázalo, že jsou příliš měkké nebo naopak tvrdé.

Je stanoven samostatný limity pro krátký program nebo rytmický tanec v tanečních kategoriích a samostatný pro volnou jízdu (nebo volný tanec). Není však podmínkou, že by oba segmenty, krátký program a volná jízda, musely být splněny v rámci jednoho závodu. Ke splnění se lze propracovat postupně v různých závodech.

V dalším příspěvku, možná už zítra nebo za pár dní, se podíváme blíže na to, jak jednotlivé limity aktuálně na ledě plní nebo neplní naši nejlepší juniorští borci a borky.